Facebook

Copyright 2021 Адвокат Кръстева.
Всички права запазени.

10:00 - 17:00

Понеделник - Петък

Уговори консултация

Facebook

Search
Menu
Адвокат Кръстева > Полезно  > Дело за Родителски Права – Процедури и Изисквания

Дело за Родителски Права – Процедури и Изисквания

Адвокат кръстева дело за родителски права

Дело за родителски права е процедура, която по съдебен ред урежда или изменя вече разпоредено решение за въпросите, свързани с отглеждането, възпитанието, издръжката и местоживеенето на дете в случаи на развод, раздяла на родителите или несъгласие относно грижите за него.

Споразумение за родителски права

Макар че между родителите може да е настъпил сериозен разрив, обикновено и двамата желаят тяхното дете да е материално обезпечено и, разбира се, щастливо. Затова законът им предоставя възможност доброволно да се договорят най-важните елементи от отглеждането и възпитанието. И все пак, за да се гарантира, че неговите интереси са защитени, постигнат е баланс между правата на родителите и споразумението ще създаде стабилна и предсказуема среда за развитието му, съдът трябва да одобри тяхната уговорка, давайки ѝ сила за принудително изпълнение.

Накратко, споразумението за родителски права е документ, чрез който родителите изброяват  писмено и изчерпателно решенията си по отношение на детето след раздяла/развод, без да се участва в натоварващ и бавен съдебен спор.

Основни елементи на споразумението за родителски права

За да бъде ефективно и законосъобразно, споразумението трябва да бъде съставено писмено и да съдържа няколко ключови елемента:

  • Местоживеене на детето: решението засяга в най-голяма степен ежедневието и емоционалната стабилност на детето, заобикалящата го среда и социалните му контакти. Изхождайки от това, не е пречка родителите да изберат и споделено местоживеене;
  • Режим на лични контакти (свиждане): Това включва конкретни уговорки къде и с кого детето ще прекарва уикендите, ваканциите, празниците и другите специални поводи. Според аргументите на страните съдът ще утвърди или на свой ред ще определи режим за лични контакти между детето и родителя, който не е определен за основен настойник, освен ако това не е в негов ущърб;
  • Издръжка: Споразумението посочва размера на издръжката, която ще бъде плащана от единия родител на другия, стига нейният размер да е справедлив. Тази сума трябва да отговаря на нуждите на детето, на възможностите на родителя и да обхваща разходи за храна, образование, медицинска грижа, дрехи и др.
  • Други важни решения за детето: родителските права касаят редица въпроси като избор на учебно заведение, медицинска намеса, религиозното възпитание, посещаване на частни уроци, поощряване на таланти и други важни аспекти от живота и личностното развитие. И тъй като това е динамична материя, възникващите впоследствие въпроси могат да бъдат предмет на допълнително споразумение.

Процедура по сключване на споразумението

Още щом възникне дискусия за родителски права, потърсете компетентно съдействие от адвокат. Неговата експертиза, насоки и професионално посредничество ще бъдат полезни при съставяне на споразумението, особено ако възникнат несъгласия и/или неясноти по някои от условията. След като адвокатът изготви юридически коректен и безупречно аргументиран документ, ще задейства процедурата, за да бъде той потвърден от съда в най-кратък срок.

Споразумението може да бъде внесено в съда като част от делото за развод по взаимно съгласие или като отделен документ при неразделени родители и такива без брак. След разглеждане в открито заседание съдът ще одобри споразумението, ако то е в интерес на детето, или ще предпише указания за отстраняване на пропуски.

Какви са предимствата на споразумението?

Доброволните преговори са способ за запазване на добрите отношения между родителите. Освен че се намалява напрежението, споразумението (най-вече направляваното от опитен адвокат) създава възможност за по-конструктивно общуване и сътрудничество в полза на детето. Ако е на по-крехка възраст, то ще се адаптира лесно към промените и няма да бъде подложено на стреса от едно исково производство и евентуален разпит пред съда.

Дело за упражняване на родителски права

Привилегията и задължението на човек да се грижи за своето дете, да взема решения за неговото здраве, образование и да осигурява финансовата му подкрепа може да търпи принудително ограничаване или разпределение между двамата родители.

Дело за упражняване на родителски права е правна процедура, която се инициира, щом родителите не могат да постигнат съгласие относно важни аспекти на отглеждането на детето след развод, раздяла или по други причини.

Подобно на споразумението, то обхваща въпроси за местоживеенето, издръжката, режимът за лични контакти и важни предстоящи решения, имайки за цел да гарантира най-добрия интерес на детето.

В тази спорна хипотеза обаче, всяко искане и твърдение следва да бъде юридически обосновано и защитено пред съда.

Процедура по провеждане на делото

Като начало, делото се инициира чрез подаване на искова молба в компетентен съд, посочват се причините и конкретните права, които се искат, внася се такса за разглеждане, правят се искания в чия тежест да са разноските. Страната, която подава иска, подготвя и предоставя достатъчен брой преписи на съда от необходимите документи, свидетелства за раждане, доказателства за доходи и други релевантни материали по твърденията си. Ответната страна, получила призовка, трябва в указания срок да даде отговор, отново подкрепен с факти, искания за разпит на свидетели, експертни заключения и т.н. според тезата, с която ще оспорва изцяло или отчасти искането.

След изслушване на страните и разглеждане на доказателствата, съдът издава решение, което е задължително за изпълнение. То може да включва конкретни условия за упражняване на родителските права, но, разбира се, в хода на производството двамата родители могат да постигнат съгласие, за което да сключат споменатото по-горе споразумение.

Дело за лишаване от родителски права

Когато интересът и безопасността на детето налагат единият родител да бъде изцяло или частично лишен от възможността да се намесва в отглеждането му, съдът постановява лишаване от родителски права и/или други ограничителни мерки.

Основни причини за лишаване от родителски права

Тъй като всеки случай е строго индивидуален, съдът в детайли разглежда доводите на ищеца и основанията за завеждане на дело за родителски права. Част от тях са като санкция за неизпълнение на родителски задължения (например ответникът не полага грижи за детето, не плаща издръжка, дава лош личен пример чрез злоупотреба с алкохол и/или наркотици и участие в криминални дейности), а други са за предотвратяване на пряка опасност и вреда за живота, здравето и нравственото развитие на детето (упражняване на физическо или емоционално насилие върху детето или друг роднина, наличие на сериозни психични заболявания и т.н.)

При решаването на делата за родителски права съдът взема предвид няколко ключови фактора, сред които най-добрият интерес на детето е основният принцип след анализ на емоционалното, физическото и социалното благосъстояние на детето.

Възрастта и привързаността на детето също се отчитат наред с фактора коя среда предлага най-голяма стабилност за детето (финансова и социална подкрепа). Желанията на детето се вземат предвид, когато детето е достатъчно зряло и може да изрази разумни предпочитания.

Тук особеност представлява фактът, че делото може да бъде инициирано от родител, социални служби или прокуратурата. Исковата молба се подава в компетентния районен съд и трябва да предостави доказателства, подкрепящи твърденията за нездравословно поведение или способността на ответника да полага грижи. След едно или повече заседания съдът ще оцени всички представени доказателства и ще издаде решение, подлежащо на обжалване.

Последици от лишаване от родителски права

Освен емоционалните и социално-психологическите последици като чувство за срам и отхвърляне от общността, лишеният родител губи правото да взема решения относно живота на детето, включително решения за здравето, образованието, религиозното възпитание и местоживеенето му, но освен това може да бъде лишен и от правото да поддържа контакт с детето.

Успоредно с това съдът ще назначи другия родител/роднина, който да упражнява родителските права, задължения и отговорности за неговото благосъстояние.

Лишаването от родителски права обаче, не освобождава родителя от задължението да плаща издръжка за детето. Лишеният родител може да бъде задължен да сътрудничи с органите за закрила на детето и да участва в програми за рехабилитация, ако това е предписано от съда.

Последици за детето

Идеята е, че подобно решение ще защити висшият интерес на детето и ще бъде изцяло в негова полза. Въпреки тези плюсове в дългосрочен план, едно дело за родителски права може да доведе до промяна в семейната структура, от която то първоначално да преживее емоционален стрес и чувство на загуба, ако не разбира причините за процеса и липсата на своя родител.

Възстановяване на родителски права

Възстановяването на родителски права е процес, при който родител, който е бил лишен от тях, иска да ги възстанови след определен период или след изменение на обстоятелствата, довели до предишното решение на съда. За да се изготви подобна искова молба, родителят трябва да събере необходимите документи, които да удостоверят положителни изменения в поведението, финансовото състояние или жизнените условия. Това могат да бъдат:

  • Свидетелства от психолози или социални работници;
  • Документи, удостоверяващи завършени програми за рехабилитация (например за алкохолизъм или наркотична зависимост);
  • Доказателства за стабилност на работа и финансово състояние.

Процедурата протича по сходен начин, затова отново е важно да разполагате с юридическа подкрепа от адвокат, независимо в коя позиция по делото се намирате.

Защо е полезно да ползваме услугите на адвокат при дело за родителски права

Ползването на услугите на адвокат при дело за родителски права е от съществено значение, тъй като само по този начин ще разчитате на експертно представителство и правни съвети, които могат значително да подобрят шансовете за успех в съдебния процес. В това число не влизат  само задълбочените познания на законите и практиката, но и приложимите надзаконови и международни нормативни актове като Регламенти на Европейския съюз, Конвенция за правата на детето, приета от ОС на ООН на 20.11.1989 г. и други.

На базата на вашите справедливи искания и интереси адвокатът ще набави необходимите документи, заявляния и молби. Правилно подготвените документи са от съществено значение за успешното разглеждане на делото, а процесуалното представителство ви дава спокойствие по време на всяко заседание.

Преди и по време на дело за родителски права адвокатът ще изготвя правна стратегия за всеки конкретен случай предвид фактите и доказателствата. Той ще аргументира случая, ще задава въпроси на свидетелите и ще изисква назначаването на независими експерти (например психолози), които да дадат становища за най-добрия интерес на детето.