Обжалване на акт

Какво е административен акт?
Административният акт е официален правен документ, издаден от държавен орган или длъжностно лице, който поражда, изменя или прекратява конкретни права и задължения на граждани, организации или други юридически лица. Всеки в ежедневието се сблъсква с множество такива актове и не е задължително те да бъдат санкциониращи.
Пример за административен акт може да бъде както разрешението за строеж, издадено от общината, така и глобата, с която се установява наказание за извършено административно нарушение при неспазване на пътния правилник.
Какво трябва да съдържа един акт от КАТ
Издаването на административен акт следва да отговаря на определени правила. Ако някои от задължителните елементи липсва или някой не е съгласен с административния акт, той има право да го обжалва.
В този ред на мисли, актът за установяване на административно нарушение (АУАН), издаван от КАТ, трябва да е съставен по строго определен ред и да съдържа подробно описание на нарушението. Според родното законодателство актът трябва да включва още и следните реквизити:
- Данни за акта: номер, дата и място на съставяне на акта;
- Информация за нарушителя: имена, ЕГН, адрес и други идентификационни данни (като номер на лична карта);
- Описание на нарушението: място, дата, час и подробно описание на фактите (например превишаване на скоростта, шофиране без колан, минаване на червен светофар и т.н.);
- Конкретна правна норма, която е нарушена;
- Данни за свидетели (ако има такива);
- Име, длъжност и подпис на полицейския служител, който е съставил акта;
- Обяснения на нарушителя относно обстоятелствата;
- Подпис на съставителя и на нарушителя, който потвърждава, че е запознат със съдържанието на акта и с правото си да го обжалва:
Ако нарушителят откаже да подпише, това се отбелязва в акта и могат да се посочат свидетели, удостоверяващи отказа. След съставянето, ако актът не бъде обжалван, той служи за основа за издаване на наказателно постановление, в което се определя и наказанието – глоба, отнемане на контролни точки, временно спиране от движение на МПС и др.
Тук е изключително важно да потърсите консултация с опитен адвокат незабавно, ако не сте съгласни с предстоящото наказание или органът не е спазил процедурата по съставяне на акта.
Наказателно постановление
Наказателното постановление се издава въз основа на акта за установяване на нарушение и представлява документът, с който се налага самото наказание за нарушението. Следователно наказателното постановление има задължителен санкциониращ характер, но в определени хипотези също подлежи на обжалване в предвиден срок
Писмено предупреждение
Писменото предупреждение е по-лека форма на административен контрол и служи за официално „мъмрене“ на нарушителя за поведението му. Използва се при по-леки случаи или при първо нарушение, когато органът прецени, че подобна мярка е достатъчна.
Бивайки обаче официален документ, то също включва задължителни реквизити, като описание на поведението (нарушение) и предупреждение за по-строги мерки при повторение на същото или подобно поведение. В него няма финансови или други санкции и следователно не подлежи на обжалване.
Споразумение
Споразумението е правен способ за уреждане на административно-наказателно производство, при който нарушителят и административният орган постигат съгласие за размера на наказанието или другите последици, без да се стига до издаване на наказателно постановление или съдебно решение.
Споразумението включва условията, при които нарушителят се съгласява да изпълни определено наказание или друга мярка. Това може да бъде например намалена глоба, определен срок за изпълнение на мярката или други условия, договорени между двете страни.
Споразумението е обвързващо за двете страни след подписването му и има сила на влязло в сила наказателно постановление. Споразумението не може да се обжалва след подписването и води до закриване на случая, без да се налагат допълнителни мерки. При неспазване на споразумението може да се наложат по-тежки законови мерки.
Обжалване на акт. Фази
Актът за установяване на административно нарушение не се обжалва пряко, тъй като той не представлява наказание, а само установява фактите около нарушението. Вместо обжалване, нарушителят има право да подаде писмено възражение срещу акта в срок от 3 дни след съставянето и връчването му, затова се уверете, че имате до себе си надежден адвокат, който да формулира и аргументира безупречно възражение. То се подава до органа, който е съставил акта (например КАТ или друг административен орган) и дава възможност на лицето да представи своите доказателства или обяснения, които ще бъдат взети под внимание в следващия етап от процедурата.
Ако в крайна сметка бъде издадено наказателно постановление, то се обжалва пред съда чрез административния орган, който го е издал. В жалбата се посочват причините, поради които лицето не е съгласно с наказателното постановление изцяло или в дадена негова част (например с размера на глобата).
Срок за обжалване на акт и наказателно постановление
Сроковете за обжалване на акт и наказателно постановление се регулират от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).
Наказателното постановление подлежи на обжалване пред съответния съд в 14-дневен срок от датата на връчване на наказателното постановление на нарушителя.
Обжалване на акт пред административния съд
Компетентни като първа инстанция са административните съдилища, но актът може да се оспори пред съда, без да е изчерпана възможността да се обжалва пред по-горестоящия административен орган (незадължителност на административното обжалване), освен ако в закон изрично е предвидено друго.
Пред административния съд като първа инстанция се обжалват актове и наказателни постановления (например разрешителни и откази за строеж, регистри и лицензи, заповеди за освобождаване или назначаване на длъжности, актове, свързани със социални помощи, пенсии и други).
В това число попадат и наказателните постановления, издадени от висш държавен орган (регулаторни органи като КФН, КЗК, комисии за специфично нарушение и др.), общите административни актове, правила и наредби, заповеди за въвеждане на санитарни, екологични мерки. В този случай жалбата трябва да се подаде от засегнати лица или организации, които имат правен интерес.
Правомощия и задължения на съда при обжалване на акт
При обжалване на акт съдът проверява не само законосъобразността, но и целесъобразността му. В хода на производството може да събира доказателства и в зависимост от резултата на обжалването, съдът може да отмени, измени или потвърди акта.
Задълженията на съда не се изчерпват само с неговата безпристрастност и обективност по казуса, но и да мотивира решението си. Понякога съдът връща делото за издаване на нов акт от органа, като му предоставя указания за необходимите корекции.
Кога обжалването на акт може да доведе до отпадането му?
Обжалването на акт може да доведе до отпадането му (т.е. до неговата отмяна), когато съдът установи съществени нарушения, като неправилно прилагане на материалния закон, нарушаване на процесуалния ред или превишаване на правомощията на органа.
Важно е да се отбележи, че в административното право мотивите са задължителни и съдът може да отмени акта, ако липсват ясни и достатъчни мотиви, обясняващи защо и на какво основание е издаден.
Има и няколко хипотези, при които деянието може да е налице, извършителят наистина да го е извършил умишлено, но общественоопасният характер, за който се налага наказание, да не е налице. Такива са случаите на действия при неизбежна отбрана и крайна необходимост.
Какви са правата ми при връчен акт
Тези права са неизменни и гарантират възможността на всяко лице за защита и обжалване:
- Право на достъп до съдържанието на акта;
- Право на обжалване в конкретен срок;
- Право на правна защита и консултация – вашият адвокат ще има достъп до всички материали и доказателства по делото. Това е важно за подготовка на защитата ви, тъй като ще знаете какви факти и обстоятелства са били взети под внимание при издаването на акта;
- Право на искане за спиране на изпълнението: адвокатът може да аргументира и подаде такова искане, ако има сериозни основания за обжалването и че изпълнението би довело до значителна и необратима вреда;
- Право на претенция за обезщетение: ако актът бъде отменен като незаконосъобразен, имате право да претендирате обезщетение за претърпените имуществени и/или неимуществени вреди.
Срокове за получаване на съдебно решение по обжалване на акт
Сроковете за получаване на съдебно решение по обжалване на акт зависят от вида на акта и от процедурата, по която се извършва обжалването. Съдът може да изиска предоставяне на още доказателства, да отложи заседанието и т..н., но ако приемем, че жалбата се подава в 14-дневен срок, спази се указаният инструктивен срок за разглеждането (2 месеца) и няма обжалване на по-горна инстанция, може да се сдобиете с влязло в сила решение за приблизително три месеца.