Facebook

Copyright 2021 Адвокат Кръстева.
Всички права запазени.

10:00 - 17:00

Понеделник - Петък

Уговори консултация

Facebook

Search
Menu
Адвокат Кръстева > Полезно  > Лишаване от родителски права

Лишаване от родителски права

Лишаване от родителски права се допуска в особено тежки случаи по чл. 131 СК, както и когато родителят без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка.

При лишаване от родителски права на единия родител, когато няма друг родител или упражняването на родителските права от него не е в интерес на детето, съдът предприема мерки за закрила и го настанява извън семейството.

Мярката се налага от съда при доказани по несъмнен начин особено тежки случаи на посегателство /насилие, изоставяне в беда, трайно вредно влияние и поставяне в риск/ от страна на родител по отношение на детето. Решение № 24 от 28.03.2023 г. по гр. д. № 4493 / 2022 г. на Върховен касационен съд, 4-то гр. отделение

Лишаването от родителски права е правен процес, при който съдът може да ограничи или лиши правата и задълженията на един или двамата родители по отношение на техните деца. Това обикновено се случва в случаи на сериозни нарушения на родителските задължения, като например:

  1. Насилие или злоупотреба: Физическо, психическо или сексуално насилие над детето.
  2. Пренебрегване: Липса на грижи за основните нужди на детето (храна, облекло, медицинска помощ).
  3. Злоупотреба с наркотици или алкохол: Употреба на наркотични вещества или алкохол, която влияе негативно върху способността на родителя да се грижи за детето.
  4. Неподходящо поведение: Поведение, което поставя детето в опасност или вреди на неговото развитие.

Процедурата за лишаване от родителски права включва следните стъпки:

  1. Подаване на иск: Искът може да бъде подаден от другия родител, близки роднини, социални служби или самото дете (ако е достатъчно голямо).
  2. Разглеждане на делото: Съдът разглежда доказателствата и изслушва страните. Може да бъдат назначени експертизи и социални доклади. Прокурорът и представител на дирекция „Социално подпомагане“ също участват в процеса.
  3. Решение на съда: Ако съдът установи, че има основания за лишаване от родителски права, той може да издаде решение за ограничаване или прекратяване на тези права. Съдът може също така да определи изключително ограничен режим на осъществяване на лични отношения между родителя и детето и да разпореди плащането на издръжка.

Важно е да се отбележи, че целта на този процес не е наказателна, а насочена към защита на интересите на детето. В много случаи съдът може да предостави възможности за възстановяване на родителските права при определени условия и изпълнение на конкретни мерки.

Лишаването от родителски права не е необратимо. Родителските права могат да бъдат възстановени по искане на лишения родител, ако са отпаднали основанията, поради които е бил лишен от тях.

Така постановеното лишаване от родителски права е крайна мярка и се прилага в изключителни случаи, когато родителят без основателна причина трайно не полага грижи за детето и не му дава издръжка. Законът изисква едновременното наличие на тези условия.

Ако имате нужда от повече информация за лишаване от родителски права или конкретен съвет, препоръчително е да се консултирате с адвокат, специализиран в семейното право.

консултация с опитен адвокат ☎️ 0887 960 312 Адвокат в гр. Пловдив

 

https://lex.bg/laws/ldoc/2135637484