05
март
0
Comments
Телесна повреда
В България телесната повреда се урежда от Наказателния кодекс (НК), като за различните степени на телесна повреда са предвидени различни наказания. чл. 128-130 от НК разглеждат различните видове телесни повреди и санкциите за тях.
В зависимост от степента на увреждането, телесната повреда може да бъде класифицирана като:
- Тежка телесна повреда – когато увреждането води до опасност за живота, трайна загуба на важен орган или функция, обезобразяване или друга сериозна последица за здравето. Чл. 128. (1) Който причини другиму тежка телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода от три до десет години. (2) Телесната повреда е тежка, ако е причинено: продължително разстройство на съзнанието; постоянна слепота с едното или с двете очи; постоянна глухота; загуба на речта; детеродна неспособност; обезобразяване, което причинява завинаги разстройство на речта или на сетивен орган; загуба на единия бъбрек, слезката или на крило на белия дроб; загуба или осакатяване на крак или ръка; постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота.
- Средна телесна повреда – когато увреждането води до временно разстройство на здравето или загуба на работоспособност (например счупване на крайник). Чл. 129. Който причини другиму средна телесна повреда, се наказва с лишаване от свобода до шест години. (2) Телесната повреда е средна, ако е причинено: трайно отслабване на зрението или слуха; трайно затрудняване на речта, на движението на крайниците, снагата или врата, на функциите на половите органи без причиняване на детеродна неспособност; счупване на челюст или избиване на зъби, без които се затруднява дъвченето или говоренето; обезобразяване на лицето или на други части от тялото; постоянно разстройство на здравето, неопасно за живота, или разстройство на здравето, временно опасно за живота; наранявания, които проникват в черепната, гръдната и коремната кухина.
- Лека телесна повреда – когато са нанесени незначителни физически наранявания, които не водят до дълготрайни последици за здравето (например леки охлузвания или синини). Чл. 130. (1) Който причини другиму разстройство на здравето, извън случаите на чл. 128 и 129, се наказва за лека телесна повреда с лишаване от свобода до две години или с пробация. За лека телесна повреда, изразяваща се в причиняване на болка или страдание без разстройство на здравето, наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или пробация, или глоба от сто до триста лева. (3) Ако в случаите на предходните алинеи пострадалият е отвърнал веднага на дееца със също такава телесна повреда, съдът може да освободи и двамата от наказание.
Ако имате конкретен въпрос относно телесната повреда или искате да знаете какви са вашите права и задължения в тази връзка, препоръчително е да се консултирате с адвокат, специализиран в наказателното право.
консултация с опитен адвокат ☎️ 0887 960 312 Адвокат в гр. Пловдив